Od 2. 3. 2024 letní provozní doba:
pondělí - pátek 7:00 - 17:00
sobota 8:00 - 11:00
Stavíte? Tak se stavte.
Stavebniny Křimice
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Pokládka zámkové dlažby

Pokládka zámkové dlažbyNa co si dát pozor při pokládce zámkové dlažby?

Rozhodli jste se položit zámkovou dlažbu svépomocí? Je to jednoduché. Stačí dodržet pár základních pravidel. Potřebovat budete obrubníky, dlažbu, štěrk a beton. Doporučujeme výrobce Best, Presbeton a BaBc. Materiál od těchto výrobců seženete u nás na prodejně v Plzni – Křimicích, kde Vám také rádi se vším poradíme.

 

Zpevněné podloží je základem kvalitního chodníku

Ať stavíte chodník, terasu, nebo stání pro auto, vždy platí jedná zásadní věc – připravit správně podloží. Nejdříve vytyčte na pozemku hranice, kde budete pokládat dlažbu. Vykopejte díru a pořádně zhutněte dno. Dno musí kopírovat sklon budoucí betonové dlažby. 

Bez zhutněného štěrku se bude dlažba propadat

Pod zámkovou dlažbu budete, podle jejího zatížení, klást jednu, nebo dvě podkladové vrstvy štěrku. I tady platí, že čím lépe štěrk zhutníte, tím větší je pravděpodobnost, že se dlažba nepropadne. K hutnění doporučujeme používat vibrační pěch.

Obrubníky pokládáme vždy do betonového lože

Obrubníky zajistí, aby štěrk zůstal pod dlažbou a celý chodník se Vám „nerozjel“. Pokládejte je do betonového lože cca do 1/3 jejich výšky, a to z obou stran. Pomocí provázku a vodováhy mějte vše v rovině. Při usazování obrubníků používejte gumové kladivo, obrubníky mají totiž tendence praskat.

Před pokládkou si vyrovnejte podklad

Před pokládkou samotné dlažby je veledůležité si vyrovnat podklad jemného štěrku, který položíte na zhutnělý poklad štěrku s větší frakcí. Použijte dlouhé dřevěné, nebo ocelové latě, které poslouží jako vodící lišty. Na takto zarovnaný podklad už nešlapejte.

A konečně – pokládka dlažby

Dlažby dělíme na pochozí a pojezdové. Pro dlažbu pěších cest Vám budou stačit dlaždice o tloušťce 60 mm, v případě dlažby pro automobily doporučuje 80 mm. Pokládejte vždy od obrubníku, jednu dlažbu za druhou. Vždy jemně poklepejte gumovým kladivem a dlažbu usaďte. Nezapomeňte si hlídat rovinu pomocí vodováhy. Na závěr, když máte pokládku hotovou, dlaždice vyspárujte křemičitým pískem – jinak dlažba proroste trávou. Po vyspárování opět hutníme, tentokrát vibrační deskou.